Białe szaleństwo
25152
post-template-default,single,single-post,postid-25152,single-format-standard,bridge-core-2.8.7,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-27.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.3,vc_responsive

Białe szaleństwo

Podczas absolutnie każdego remontu przychodzi taki moment, kiedy wykonawca kupuje białą farbę. Może się wydawać, że jej odcień to nieistotny niuans, a jednak w mojej pracy poświęcam mu wiele uwagi. Czy wiesz, że nawet tak jasne kolory na dużej powierzchni nabierają mocy?  Różnica między dwoma odcieniami bieli bywa trudna do uchwycenia na malutkim próbniku, lecz z łatwością zauważysz ją na dużej powierzchni. 
Dziś podpowiem Ci, jak dobrze określić biel, której użyjesz we wnętrzu.

Oceń sytuację

Wybór właściwego tonu bieli jest zależny od kilku czynników -w pierwszej kolejności od wybranej stylistyki. Śnieżnobiałe elementy kojarzą się z czymś bardziej nowoczesnym. Prawdopodobnie dlatego, że historyczne i rustykalne wnętrza nie mają tak czystej bieli w swojej palecie.

Wszyscy mamy swoje preferencje i skojarzenia. Jeżeli lubisz czystą, śnieżnobiałą biel, złamana może kojarzyć Ci się z brakiem świeżości. Przez kogoś innego czysta, neutralna biel może być  odbierana jako chłodna i wręcz sterylna. Dla takich osób lepiej sprawdzi się biel z odrobiną koloru, bo nawet śladowa ilość dodanego pigmentu może “ocieplić” wizualnie pomieszczenie.
Jaka powinna być ta domieszka? Dopasuj ją do kolorystyki wnętrza. Nawet, jeśli to tylko kropla pigmentu w 10 litrach białej farby. Poszukaj takiego odcienia, który będzie korespondował np z tonacją drewnianej podłogi. Biała ściana z żółtymi refleksami ma małe szanse dobrze wyglądać przy podłodze merbau (gatunek mocno wchodzący w czerwień). Jeśli używasz zgaszonych tonów, dodatek czystego, intensywnego koloru do białej bazy również zaprezentuje się raczej obco. I odwrotnie -jeżeli biel będzie zbyt “zgaszona” w stosunku do podłogi, mebli i dodatków, ściany będą wyglądać na stare i brudne.

Ważnym czynnikiem jest obecność innych białych elementów. Różne odcienie bieli potrafią działać wyjątkowo mocno na swoją niekorzyść.

  • Jeżeli odnawiasz ścianę z zabytkową, oryginalną stolarką, śnieżnobiała biel niekorzystnie podkreśli kredowy odcień starego lakieru. Wypróbuj złamaną, np RAL 9016 lub RAL 9010.
  • Sprawdź odcień zamawianych drzwi i listew przypodłogowych. Producenci przyjmują różne standardy bieli. Może warto np zamówić listwy dokładnie pod kolor drzwi i dopasować do tego kolor ściany?
  • Warto pochylić się zestawieniem bieli w łazience. Ceramika z każdej fabryki ma inny odcień -jeśli wokół umywalki, wc i wanny pojawi się dużo “czystsza” od nich biel (np lakier białej baterii umywalkowej), efekt może być niekorzystny.
  • Czy planujesz białe meble na wymiar? Jeśli przedłużasz zabudowę stolarską zabudową g-k i zależy Ci na wrażeniu minimalizmu, opisz stolarzowi odcień bieli w gamie NCS lub RAL. Po prostu podaj mu ten sam kolor, który zastosujesz na ścianie.

Czy wszystkie białe elementy we wnętrzu muszą mieć identyczny odcień? Oczywiście, że nie. Dobrze przemyślane zestawienie różnych odcieni miewa olbrzymi urok. Śnieżnobiały element we wnętrzu off-white (wnętrzu o kolorystyce zbudowanej w całości na palecie złamanych bieli) może zadziałać jak wysmakowany akcent. Takie działanie wymaga jednak dużego wyczucia i świadomego operowania paletą barw, najlepiej sprawdza się we wnętrzach typu off-white lub takich, w których białe elementy bezpośrednio ze sobą nie sąsiadują.

Wybór odcienia

Uniwersalny wzornik kolorów NCS, z którego możemy wybrać farbę “z mieszalnika”, ma 1950 kolorów. Paleta RAL to 185 kolorów. Plusem korzystania z obu jest kompatybilność z asortymentem lakierni; w identycznym kolorze możesz pomalować ścianę, wylakierować drzwi i zabudowę stolarską. Warto pamiętać, że lakiernie proszkowe w detalu używają wyłącznie palety RAL, więc tylko w takiej gamie wylakierujesz metalowe elementy, którym potrzeba wysokiej odporności na ścieranie i obicia (np nogi stołu)

Podstawowe odcienie bieli używane przez producentów to:

  • NCS S -0300N czysta biel
  • NCS S-0500N -neutralna w odbiorze biel
  • RAL 9003 -neutralna biel, porównywalna z NCS S-0500N
  • RAL 9010 -kremowy odcień, wyraźnie cieplejszy od 9003
  • RAL 9016 -kredowa biel, cieplejsza od 9003, ale chłodniejsza od 9010

 

W mojej opinii wybór atrakcyjnych bieli w obu tych wzornikach jest dość ograniczony; w RALu za mały, NCS z kolei proponuje zbyt intensywne kolorystycznie domieszki. Jeśli nie ogranicza nas konieczność idealnego dopasowania do rynkowego standardu, możemy wybierać z bardziej przyjaznych wzorników producentów farb. Moim faworytem niezmiennie od lat jest firma Para, w której palecie pełno doskonale opracowanych bieli. Druga, interesująca opcja to KABE -farby mineralne produkowane na bazie tradycyjnej technologii, wykorzystywane m in w obiektach historycznych pod opieką konserwatora. Trzecim moim ulubieńcem jest Tikurilla, która właśnie wypuściła wzornik Optiva White. To kolekcja 19 “złamanych” bieli, które łatwo wypróbować za pomocą opakowań testowych o pojemności 0,1l.

Zrób test

Nie próbuj oceniać koloru na podstawie zdjęć w sieci. Malutka próbka nie odwzoruje różnicy między odcieniami, którą od razu zobaczysz na większej powierzchni. Do tego każdy kolor inaczej wygląda na błyszczącym wydruku i na matowej lub strukturalnej ścianie. Błogosławieństwem są małe puszki farby, dzięki którym wykonasz próbę na powierzchni 1-2m2, w docelowym otoczeniu i -co również ważne -oświetleniu.

Staranny dobór bieli w pomieszczeniu zagwarantuje Ci elegancki i harmonijny efekt. Small details make big difference!

KD

No Comments

Post A Comment