14 kw. Konsole pod umywalkę – 5 najpiękniejszych
Dzisiejszy post to moja osobista selekcja najpiękniejszych konsoli od umywalkę.
Historycznie rzecz biorąc to pierwszy sposób, w jaki umywalka zaistniała w przestrzeni domu i łazienki. W języku angielskim nazwa tego mebla to “console vanity”, czyli „konsola próżności” (ukuta, jak mniemam, przez sceptyków regularnego mycia się w domu). Dopiero XX wiek przyniósł inne rozwiązania -umywalkę mocowana do ściany lub stawianą na szafce, która zakryła przyłącza hydrauliczne. Zastosowanie konsoli w aranżacji łazienki, poprzez skojarzenia z minioną epoką, daje całości romantyczny twist.
Lubię ten mebel z wielu powodów:
- jego podstawowa funkcja to stworzenie stabilnej konstrukcji pod umywalkę, ale można ją ciekawie i na wiele sposobów rozbudować;
- pozwala zachować lekkość projektowanej przestrzeni, zwłaszcza, jeśli to niewielka łazienka;
- bardziej niż masywny mebel podkreśla kształt i materiał wybranej umywalki;
- idealny jako efektowny akcent dla tych, którzy poszukują neutralnych łazienkowych aranżacji w obawie, że mocniejsze szybko się im opatrzą;
- nie pozwala na kompromisy w temacie wykończenia przyłączy, dzięki czemu stają się atrakcyjnym detalem;
- mebel nomady; każdą z opisywanych niżej piękności zabrałabym ze sobą przy przeprowadzce!
Wybrałam meble o różnej stylistyce -konsola łazienkowa może być meblem zarówno kolonialnym, rustykalnym, klasycznym, jak i nowoczesnym.
Little Poland, For Me Lab
Najpiękniejszym rustykalnym rozwiązaniem, jakie odkryłam, jest produkt francuskiej marki rzemieślniczej For Me Lab. Konsola Little Poland jest wykonana z rozbiórkowego, dziewiętnastowiecznego wiązu. Ten gatunek, oprócz urody charakterystycznego usłojenia, cechuje wysoka odporność na wilgoć i pleśń. Bardzo podoba mi się recyklingowa formuła produkcji i wykorzystanie drewna z odzysku. Poza szacunkiem dla środowiska oznacza to naprawdę długie sezonowanie materiału, a co za tym idzie, dużą trwałość. Matowy, popielaty odcień wspaniale komponuje się z kamieniem. To idealne rozwiązanie dla przestrzeni typu “barn house”, ale może również stanowić frapujące przełamanie minimalistycznej, nowoczesnej łazienki.
Konsola nie posiada standardowych wymiarów -jej wielkość określana są przez klienta przy zamówieniu.
foto: formelab.com instagram: for_me_lab
Catchpole & Rye to brytyjska manufaktura luksusowego wyposażenia łazienki głęboko inspirowanego historycznymi rozwiązaniami. Fanom tej stylistyki polecam ich look book, jest doskonały.
Pyrford to konsola z podwieszaną umywalką i pięknym, kamiennym blatem. Mamy do wyboru dwa rodzaje marmuru, czarny granit lub grafitowy łupek. Metalową konstrukcję można dopasować do materiału baterii! Chrom, nikiel, mosiądz i miedź, polerowane lub szczotkowane… W zależności od wyboru Pyrford zupełnie zmienia charakter -z kobiecej toaletki staje się wyrazisty, trochę drapieżny lub wręcz steam -punkowy.
Tak zwany “fartuch” (ang “splashback”) eliminuje konieczność pokrycia ściany w plecach wodoodpornym materiałem, dzięki czemu również w otoczeniu konsoli możemy sięgnąć po niebanalne rozwiązania.
foto: catchpoleandrye.com, instagram: catchpoleandrye
Narciso, Ceramica Cielo
Cielo to włoska marka znana z ceramiki łazienkowej w pięknej, charakterystycznej palecie barw. Narciso jest modularnym rozwiązaniem, które ujęło mnie doskonale dopracowaną konstrukcją. Łączone na dystansach cienkie płaskowniki zyskują odpowiednią wytrzymałość. Stalowy stelaż pozostaje delikatny i dyskretny w stosunku do wypełniających go modułów w szlachetnej gamie kolorystycznej. Konsolę tworzy stelaż z relingiem na ręcznik, zintegrowana z blatem umywalka, kasetka z lustrem, szafka z szufladami i skórzana sakwa.
Całość tworzy elegancki, świetnie skomponowany kolaż materiałów.
foto: ceramicacielo.it instagram: ceramica_cielo
Il Cavalletto, Artceram
Dla jednych koziołek, dla innych kobyłka. Nie jestem pewna, czy ten typ konstrukcji ma w języku polskim inną, mniej zwierzęcą nazwę.
Konsola od Artceram to design na najwyższym poziomie. Lekki i bezpretensjonalny pomysł (w angielskim użyłabym słowa “playful”), wykorzystuje tylko dwa naturalne materiały: drewniane nogi z półką stanowią podporę dla belki pod umywalką, wykonanej z ceramiki. Bielony dąb w połączeniu z bielą ładnie prezentuje się w zestawieniu z soczystymi kolorami. Bazę można rozbudować o ceramiczną tackę oraz lampę Flos. Produkt jest dobrze przemyślany pod kątem transportu i recyklingu.
foto: artceram.it, instagram: the.artceram_company
Accordo, Antonio Lupi
Moja miłość od pierwszego wejrzenia. Antonio Lupi słynie z nowoczesnych, minimalistycznych projektów, ale linia Bagno to ukłon w stronę klasyki.
Prosta konstrukcja z orzechowego drewna o miękkiej, przyjemnej dla dłoni i oka linii. Każda krawędź jest poprowadzona i opracowana w przemyślany sposób. Brak tu rozbudowanej funkcji, ale co za proporcje! Zintegrowana umywalka z blatem odstawczym. Wygodne relingi. Konsola przywodzi na myśl kokpit włoskiego samochodu i w naturalny sposób doskonale komponuje się z chromem.
Jest kilku producentów mebli orzechowych w tej stylistyce, ale niewielu prezentuje taki poziom wykonania i finezję formy. Do wnętrza domu, w którym zamieszka Accordo, poszukałabym czegoś u Artisana i Norr11.
foto: antoniolupi.it, instagram: antoniolupidesign
Która z konsoli jest według Ciebie numerem jeden? A może masz innych ulubieńców? Podziel się wrażeniami w oknie komentarza pod artykułem.
Jeśli poszukujesz ciekawego rozwiązania tej części łazienki, zapraszam na mojego pinteresta: link do tablicy WASHSTAND | strefa umywalki.
No Comments